Handzlówka

Jedno z wielu oblicz naszej miejscowości.

Dziesięć kilometrów od Łańcuta znajduje się niewielka - w porównaniu z okolicznymi miejscowościami - wieś - Handzlówka. Jej powstanie datuje się na 1381 rok. Każdego gościa "wita" swym niepowtarzalnym krajobrazem. Poza naturalnymi walorami okolicy, warte obejrzenia są także tradycyjne wiejskie domostwa (niektóre już mocno zniszczone i - z tego powodu - nie zamieszkane, ale nadal będące świadectwem przeszłości) czy przydrożne kaplice.

Budynek, w którym m.in. znajduje się poczta, biblioteka, świetlica oraz biuro sołtysa.Piękno zewnętrzne to nie jedyne bogactwo naszej osady. W centrum wsi umiejscowione zostały: szkoła podstawowa, niepubliczne gimnazjum, punkt kasowy Banku Spółdzielczego w Łańcucie, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Handzlówce, Poczta Polska, świetlica oraz biblioteka Centrum Kultury Gminy Łańcut, kościół parafialny oraz przedszkole. Oprócz tego nasza miejscowość może się poszczycić trzema gospodarstwami agroturystycznymi, galerią czy muzeum regionalnym. Przez Handzlówkę przebiega także trasa rowerowa, prowadząca przez miejsca, z których można podziwiać "okoliczne piękno".Wyciąg orczykowy.Natomiast zimą "kusi" orczykowy wyciąg narciarski (długość stoku: 360 metrów, różnica wzniesień: 60 metrów).

W Handzlówce prowadzą aktywną działalność m.in. następujące organizacje: Koło Gospodyń Wiejskich (KGW), Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka (SPiRWH), Ochotnicza Straż Pożarna w Handzlówce (OSP Handzlówka), orkiestra dęta, Handzlowski Klub Sportowy "GROM", grupyruchy religijne inne formalnenieformalne wspólnoty.

Tworząc powyższy opis Autor wsparł się danymi zamieszczonymi w następujących folderach: "Handzlówka zaprasza" - wydawnictwo: SPiRWH oraz "Gmina Łańcut" - wydawnictwo: Gminny Ośrodek Kultury w Łańcucie (obecnie Centrum Kultury Gminy Łańcut).